В Україні потрібно змінювати основу існуючої нині політичної культури, коли політики в більшості борються за владу, а треба боротися за країну, наголосив лідер політичної партії «Українська Стратегія» Володимир Гройсман в ефірі проєкту «Конституційна кухня».

«За що змагаються політики? За владу. І це критична помилка нашої політичної культури. Змагатися треба за рішення, за ідеї, за стратегію, за план дій. А влада – тільки інструмент, щоб це все реалізувати, – впевнений Гройсман. – Наприкінці грудня ми відзначали День народження В’ячеслава Чорновола – політика, який все життя боровся не для себе, і не за себе, а за Україну. У нього була ідея! Він говорив про силу закону, а не закон сили, він відстоював демократію і суспільну дискусію, а не авторитаризм і чвари. Ми маємо стати дорослими і переходити до усвідомлення політичної і державоутворюючої місії кожного лідера – і політичного лідера, і лідера громади».

Як зазначив очільник «Української Стратегії Гройсмана» поки що модель лідерства в Україні не працює. Політики, які приходять у владні кабінети плутають початок роботи і її кінець, нерідко зловживаючи можливостями посад. Ціннісно змінити країну мала, серед іншого, реформа децентралізації. Вона, по-перше, задумувалася як фундаментальна зміна в контексті зміцнення місцевого самоврядування, а, по-друге, саме вона стала ідеєю з якою і заради якої Гройсман прийшов у велику політику.

Далі, за словами лідера «Української Стратегії», реалізація змін в роботі парламенту, уряду і президента. Лідер партії-переможниці парламентських перегонів формує коаліцію і з нею – уряд. Голова уряду – людина, яка формує стратегію розвитку країни і має право формувати свою виконавчу вертикаль на рівні міністрів, аж до звільнення тих, хто не виконує обов’язків. Президент – це головний дипломат країни, верховний головнокомандувач і справжній, а не номінальний гарант Конституції України.

«Але зараз, і я відповідально це заявляю, як працює парламент – він так працювати не може. Так, як працює уряд – він так працювати не може. І так як працює президент і його адміністрація – так це не працює, – наголосив Гройсман. – Система неправильна, бо є дублювання функцій, перетягування. По суті, саморуйнація. Нам потрібно змінити конструкцію системи управління країною… Зараз вона нагадує автомобіль, яким керують з багажника! Треба все розкласти по своїх місцях – серйозно, професійно, а головне інклюзивно: люди мають розуміти, що відбувається. Причому в цей інклюзивний процес треба включати лідерів громад, які з’явилися завдяки децентралізації і заявили про себе як ефективні керівники».

 

 

Ми у соцмережах